#Himzeladiēta 1756. gada janvāris, Anglija

Labie un barojošie ēdieni, kādus angļi lieto, jo īpaši daudzie gaļas ēdieni, piešķir viņu asinīm spēku. Maize un zemes augļi uzturā tiek lietoti tikai nedaudz, lai arī zeme tos saražo bagātīgi; toties daudz lielākos daudzumos [tiek lietota] visādā veidā sagatavota gaļa, kas šajā zemē ir sevišķa labuma, galvenokārt vērša, teļa un aitas gaļa.

Angļu rostbifs jau ir pietiekoši pazīstams; un, ja vācieši savam cepetim bieži atrauj visu sulīgumu un bauda to sausu, tad angļi prot izmantot aromātisko gaļas sulu, kura bieži un, pie tam, pavisam sarkanīga izplūst no viņu gaumē pagatavotā, mēreni apceptā gaļas gabala. Šeit pastāv zināmas mājas, ko dēvē par “bifšteka namiem” (Beef-Steak-House). Tajās no agra rīta līdz vēlam vakaram – jebkurā dienas laikā – iespējams dabūt iepatikušos uz restēm apceptu gaļas gabalu; un šajās mājās tie vienmēr ir izmeklēti labi. Apmeklētājs pēc patikas izraugās sev kādu no jēlajām teļa, jēra vai liellopa gaļas šķēlēm, nosaka porcijas lielumu, kas tiek nosvērta vienas mārciņas apjomā vai lielāka un izcepta uz restēm; tikmēr viņš var kavēt sev laiku ar dažādiem laikrakstiem. Pie laba steika netrūkst arī plašas alus[1] un vīnu izvēles.

Anglijā ir paradums pusdienot vēlu, īpaši tas attiecas uz tirgotājiem, kuri tikai ap 12 sapulcējas biržā un reti ietur maltīti pirms pulksten 3 pēcpusdienā. Toties, pielāgodamies saviem darījumiem, tie vairāk laika pavada pie galda, un labs vīns sniedz iespēju tik iemīļotajiem tostiem, un visi pēc kārtas dzer viens uz otra veselībām un arī saka tostus. Ieilgušo pusdienu gadījumā sievietes atstāj vīriešus, un, kamēr tie tukšo pudeles, dāmas nobauda tēju.

 

Attēlos janvāra atvērums no Creative Museum Planner 2018 Designed by H2E, foto Didzis Grodzs.

Fragments no Nikolausa fon Himzela ceļojumu dienasgrāmatas, kas glabājas Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas Rokrakstu un reto grāmatu nodaļā. Tulkojis Edgars Ceske. 



[1] “Bez labā parastā alus (ordinäre Bier, Small Bier) ir arī tā saucamais porteris vai stiprais alus (Strong Bier), ko sevišķi iemīļojusi vienkāršā tauta un kas arī tai vislabāk noder tās smagajā darbā; ir arī smalkais alus (das feiner Bier); arī bostons, sidrs – dzēriens no āboliem un medus –, punšs no ruma un araka (Arrack) ir ierasti dzērieni Angl[ijā].” – Autora margināla piezīme.

Edgars Ceske

Dr. hist., Himzela pētnieks un ceļojumu piezīmju tulkotājs