Ineta Zelča Sīmansone, Raivis Sīmansons. Iepazīstieties, Himzels

Nikolauss fon Himzels (Nikolaus von Himsel, 1729–1764) - Rīgas ārsts, enciklopēdists, ceļotājs un kolekcionārs, kura vārdā nosauktajam vecākajam publiskajam muzejam Baltijā 2023. gadā gaidāma 250. jubileja.

Cik daudz mēs zinām par Latvijas muzeju tradīcijas iedibinātāju, Eiropas apceļotāju Himzelu un viņa atstāto Apgaismības laikmeta mantojumu?

Himzela ceļojumu manuskripts trijos sējumos, kam ekspertu vērtējumā nav daudz līdzvērtīgu, vēl tikai gaida izdošanu. Tāpat dažādās Latvijas kultūras mantojuma institūcijās tiek glabāts līdz galam vēl neapzināts skaits priekšmetu no Rīgas pilsētai novēlētās Martini-Himzelu kolekcijas, kamēr zināšanas par šo samērā plašo Latvijas muzejniecības kodola kolekciju ir nepilnvērtīgas.

Apzinoties Himzela mantojuma nozīmīgumu nacionālā, reģionālā un Eiropas mērogā, ar skatu uz gaidāmo jubileju ir uzsākts daudzpusīgs tā aktualizēšanas, sistematizēšanas un popularizēšanas darbs.

Projekta ietvaros top ilgi gaidītais Himzela ceļojuma manuskripta vairākvalodu izdevums ar zinātniskiem komentāriem un Martini-Himzelu dzimtas vēsturisko aprakstu. Līdztekus tam arī pētījumi un atmiņu institūcijās glabājošos šīs dzimtas kultūrvēsturisko liecību kartējums, kam jārezultējas reprezentatīvā katalogā.

Virzību uz projekta globālo mērķi pavada virkne mazāka mēroga Himzela popularizēšanas iniciatīvas.

 

Plānotājs 2017

Viena no tām ir domnīcas Creative Museum sadarbībā ar dizaina biroju H2E izdotais 2017. gada plānotājs, kurš tematizē Himzela Grand Tour, izceļot divpadsmit tā pieturvietas (Dženova, Roma, Londona, Vezuvs, Venēcija, Amsterdama, Turīna, Upsala, Bāzele, Vīne, Avinjona, Pēterburga).

Kā atzīmē Himzela ceļojuma manuskripta izdošanas idejas autors - muzejnieks un izdevējs - Artis Ērglis, pēc 20. gadsimta otrās puses izolācijas rīdzinieka Himzela mantojums lieku reizi mums atgādina par Baltijas vēsturisko piederību Eiropas kultūras telpai.

Teiktajam var pievienot, ka Himzels turklāt mums palīdz arī tajā labāk orientēties, turklāt ne vēsturiskajā situācijā vien. Eiropas apceļošanai veltītais plānotājs nāk klajā Romas līguma parakstīšanas 60. gadā, kas nosaka preču, pakalpojumu, kapitāla un personu brīvu apriti un pārvietošanos.

Kādu Eiropu mēs gribam redzēt nākamajās desmitgadēs? Jācer, piekritīsim, ka humānu - sociāli un ekonomiski, jo vienam bez otra neiztikt. Pēdējais tad arī sasaucas ar Eiropas Parlamenta prezidenta Martina Šulca nesen teikto Eiropas Savienības līderu samitā:

Pamatbrīvības ir nedalāmas. Nav iespējama brīva preču, kapitāla un pakalpojumu pārvietošanās bez personu brīvas pārvietošanās. Kas atsvešina tik daudz cilvēku no šodienas Eiropas Savienības, ir sajūta, ka kapitālam, precēm un pakalpojumiem ir lielāka vērtība nekā cilvēkiem! Es atsakos pieņemt tādu Eiropu, kurā preču kravas un riska ieguldījumu fondi var brīvi šķērsot robežas, bet iedzīvotāji nevar.

Ar visām tās nepilnībām un daudzveidību, bet tieši par šādu - cilvēciska mēroga Eiropu - ir Himzela ceļojumu apraksti. 2017.gada Creative Museum plānotājs pavērs uz to priekškaru.

 

Plānotāju iespējams pasūtīt, sazinoties ar projekta vadītāju Inetu Zelču Sīmansoni

E: ineta.simansone@creativemuseum.lv

T:+ 371 28819796

 

Ieņēmumi no plānotāja pārdošanas tiks novirzīti projekta tālākai īstenošanai.

 

Koncepts: Creative Museum

Dizains: H2E

Zinātniskais konsultants un Himzela dienasgrāmatas tulkotājs: Dr. hist. Edgars Ceske

Avots: Nikolausa von Himzela ceļojumu dienasgrāmata, Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas Rokrakstu un reto grāmatu nodaļa 

Ineta Zelča Sīmansone

Domnīcas Creative Museum vadītāja | Creative Museum Director

Raivis Sīmansons

Muzeologs PhD, Žaņa Lipkes memoriāla kurators | PhD in Museum Studies, Curator Žanis Lipke Memorial