"Gaiss" arhitekti par ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" tapšanu

Ekspozīcijas dizaina izstrādē 2 uzņēmumi apvienojām spēkus, startējot konkursā un pēc tam projektu realizējot: mēs, GAISS, bijām atbildīgi par arhitektūru, telpiskajiem un gaismas risinājumiem, Associates, Partners & Sons, savukārt, par grafikas dizainu un multimedijiem.

 

Kāpēc radošajām industrijām svarīgi veidot muzeju vai ekspozīciju?

Mēs kā arhitekti ikdienā galvenokārt darbojamies būvindustrijas ietvaros, taču labprāt iesaistāmies arī tādos cita rakstura projektos kā šī ekspozīcija, kur liekam galvas kopā ar dizaineriem, kuratoriem, vēsturniekiem, restauratoriem, programmētājiem, māksliniekiem un neskaitāmiem citiem profesionāļiem, lai katrs ar savām specifiskajām zināšanām dotu ieguldījumu viena kopīga multi-dimensionāla stāsta veidošanā.

Mūs interesē arī tas, ka ekspozīcija būs publiski pieejama ikvienam. Ja, piemēram, privātmājas projektam diendienā ir milzīga, ilgstoša, tieša ietekme uz dažu konkrētu cilvēku dzīvēm, tad savukārt šādai ekspozīcijai būs akupunktūrai līdzīgs efekts uz krietni lielāka skaita cilvēku domu gājienu – gan izpratni par grāmatas fenomenu, gan pastarpināti arī par dizainu kopumā. Nav iespējams pateikt, ka viens vai otrs darbs ir svarīgāks, mūs interesē strādāt dažādos mijiedarbības līmeņos.

 

Pievienotā vērtība šādai sadarbībai

Paskatoties ārpus savas profesijas tiešā darba robežām, paplašinām savu redzesloku un izvairāmies no ieslīgšanas pārmērīgā specializācijā. Darot vienu lietu, neapšaubāmi, iespējams noslīpēt prasmes un zināšanas, taču, iepazīstot arvien jaunas sfēras, ir daudz lielāka iespēja atklāt ko nebijušu. Izgudrojot divriteni no jauna, atmetam visus liekos uzslāņojumus un tiekam pie savā būtībā patiesa rezultāta.

 

Izaicinājumi

Salīdzinoši nelielā telpā bija jāeksponē visa grāmatas vairāk nekā 800 gadu ilgā vēsture, veidojot daudzveidīgu un saistošu stāstu, bet vienlaikus nezaudējot tīrību, skaidrību un eleganci.

Galvenais izaicinājums, veidojot grāmatu ekspozīciju, ir tas, ka grāmata savu patieso būtību atklāj to šķirstot un lasot (atšķirībā, piemēram, no mākslas objektiem, kas tiek radīti speciāli eksponēšanas nolūkam). Vizuālais iespaids, ko dod viens retas grāmatas atvērums, rada priekšstatu tikai par pavisam nelielu daļu no tās satura un ietekmes. Līdz ar to, eksponējot grāmatas, jāmeklē dažādi citi papildus paņēmieni, kas spētu nodot eksponāta stāstu pilnībā, vienlaikus to paturot uzmanības centrā.

 

Attēli no arhitektūras biroja Gaiss arhīva