1944 – kara lauzums Latvijas pilsētainavā

Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūtā realizētā Valsts pētījumu programmas projekta "Latvijas 20.–21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi" (VPP-IZM-Vēsture-2023/1-0003) ietvaros tiek veidota ceļojošā izstāde “1944.  kara lauzums Latvijas pilsētainavā”.

Izstādes sagatavošana ir notikusi sadarbībā ar Rīgas Domi. Tās saturu veidojuši vēsturnieki – LU Vēstures institūta vadošais pētnieks, Dr. hist. Uldis Neiburgs, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks Valdis Kuzmins un Latvijas Kara muzeja vēsturnieks, Latvijas Universitātes vēstures doktora grāda pretendents Jānis Tomaševskis, grafisko dizainu veido scenogrāfe Ineta Sipunova, izstādes projekta koordinatore ir muzeoloģe, RSU doktorante komunikācijās un mediju programmā Ineta Zelča Sīmansone.

Ceļojošajā izstādē vizuāli saistošā veidā tiek izstāstīts 1944. gada aprīlī-oktobrī padomju aviācijas uzlidojumos un Vācijas-PSRS karadarbībā visvairāk cietušo Latvijas pilsētu – Rēzeknes, Gulbenes, Jelgavas, Bauskas, Valmieras un Rīgas pilsētu nopostīšanas stāsts, ar vēsturiskām atsaucēm un mūsdienu kontekstu parādot, kā pilsētu arhitektūra un veidols kara rezultātā nereti mainījies teju līdz nepazīšanai. Vienlaikus izstāde pašreizējās Krievijas agresijas Ukrainā kontekstā atgādina par kara postošo ietekmi uz visām sabiedrības dzīves jomām, akcentē nepieciešamību sargāt Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu un apzināties visaptverošas valsts aizsardzības nozīmi.

Izstādes eksponēšanas grafiks:

Rīga: 8. – 17.05. (laukumā pie Brīvības pieminekļa)

Rēzekne: 18.05.  9.06. (Pilskalna teritorija Dārzu ielā)

Gulbene: 10. – 30.06. (Pilsētas centrs)

Salaspils: 1.  21.07. (Salaspils memoriāls)

Jelgava: 22.07.  18.08. (Pilsētas laukums)

Bauska: 19.08.  15.09. (Pilsētas laukums)

Valmiera: 16.09.  6.10. (Pilsētas centrs)

Rīga: 7.10.  27.10. (pie Okupācijas muzeja Latviešu strēlnieku laukumā)

Katram pasākumam paredzēts publisks akadēmisks pasākums, ko nodrošina projekta pētnieki sadarbībā ar vietējām pašvaldībām, muzejiem un kultūras iestādēm.

Vairāk informācijas:

Ineta Zelča Sīmansone