#CreativeMuseum8 Draugi un sadarbības partneri par domnīcu

Maijs ir domnīcas mēnesis. Dažādu sakritību dēļ šogad savu astoto dzimšanas dienu Creative Museum svin 18. maijā, Starptautiskajā Muzeju dienā.

Pirms nedēļas publicējām domnīcas biedru pārdomas, par to, ko viņiem nozīmē Creative Museum. Šoreiz uz diviem jautājumiem – ko novēlat Creative Museum 8 gadu jubilejā un ko Creative Museum nozīmē jums, lūdzām atbildēt domnīcas draugiem un sadarbības partneriem.

 

Reinis Liepiņš (arhitekts, Sudraba arhitektūra)

Creative Museum novēlu nepazaudēt pašu noteikto kvalitātes latiņu un atvērt durvis uz plašāku auditoriju.

Creative Museum man nozīmē iespēju pārslēgties no arhitekta šaurā skatījuma un reflektēt plašākā / starpdisciplinārā diapazonā par muzeoloģiju un ekspozīcijām.

 

Evelīna Ozola (arhitekte un urbāniste, Fold direktore)

Creative Museum redzu kā spēcīgu un progresīvu apvienību, kuras dalībniekiem ir plašas zināšanas, analītisks un kritisks redzējums, un apskaužams darba spars. Creative Museum ir nemiera gars muzeju nozarē, kurš neļauj sirmajiem milžiem ieslīgt omulīgā snaudā.

Jubilejā Creative Museum novēlu saglabāt līdzšinējo aizrautību un neatlaidību, audzēt spēkus un turpināt stumt un bīdīt pozitīvas pārmaiņas Latvijas muzejos!

  

Pauls Bankovskis (rakstnieks)

Mani visvairāk uztrauc un mulsina muzeju nespēja sadarboties ne vien savā starpā, ar mani kā apmeklētāju, bet pat pašiem savā iekšienē – meklējot kopsakarības un interesantus stāstus. Ir jāatmet “viņi jau neko nesaprot” augstprātība, jo skats no augšas nebūt nav labākais veids, kā sākt sarunu. Jo es jau apzinos, ka neko nejēdzu, tāpēc arī eju uz muzeju, lai kaut ko uzzinātu. Bet tas nav iemesls, lai man būtu jājūtas pazemotam. 

Creative Museum man beidzot dāvā iespēju. Ko neapzinātā formā biju sajutis kopš bērnības, kad savā grāmatplauktā veidoju no akmeņiem, ķērpjiem un guaša krāsas darinātas diorāmas ar šausminošiem mežoņiem un dabai pietuvinātu vidi. Lai gan paņēmieni kopš tā laika ir mainījušies, muzeja ideja pati par sevi jau ne – mums ir jāierauga tas, kas bijis. Tieši tāpēc esmu pieteicies darbā Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.

Ja nebūtu Creative Museum, droši vien es nebūtu pievērsis uzmanību muzejiem kā kaut kādam veselumam. Es jau esmu tikai rakstnieks. Bet daži Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekti – Grāmata Latvijā, Neredzamā bibliotēka – tā teikt, atvēra man acis. Par ko esmu neizsakāmi pateicīgs.

 

Inga Surgunte (Latvijas Nacionālās bibliotēkas pastāvīgās ekspozīcijas Grāmata Latvijā projekta vadītāja)

8 gadu dzimšanas dienā Creative Museum novēlu divas lietas: 1) izaicinājumos nepagurt un turpināt darbu atbilstoši pašu uzstādītajiem profesionalitātes un labas gaumes standartiem; 2) meklēt un atrast vēl vairāk saskares un sadarbības punktu ar Latvijas muzejiem un to cilvēkiem. 

Creative Museum ir svarīga balss Latvijas muzeju vidē – profesionāla, nemierīga, vērsta uz atklātību un starptautisku mērogu; bez tās mēs noteikti skanētu klusāk un rāmāk.

Creative Museum ir iedvesmojošs piemērs kultūras projektu vadībā – sākot ar laikmetīgām idejām, saturiski bagātu un profesionālu to piepildījumu, beidzot ar niansētu dizainu.

 

Ilze Sirmā (RSU Anatomijas muzeja speciāliste)

Creative Museum 8 gadu jubilejā sūtu sirsnīgus sveicienus un novēlu turpināt koši ieņemt unikālu vietu Latvijas un plašākā eiropeiskajā muzeju tradīcijas ainavā. Man Creative Museum nozīmē platformu konstruktīvai domapmaiņai, atvērtību dažādu nozaru pārstāvju skatījumiem uz muzejiem.

Mani pirmie soļi muzeju nozarē bija kā sociālās un kultūras antropoloģijas studentei. Kas mūs ar kursabiedriem tur sagaidīja? Creative Museum ar interviju diktofonu!

Vēl Creative Museum man nozīmē muzeju balss klātbūtni politiskā līmenī. Creative Museum, manuprāt, ir svarīga saikne starp muzeju nozari un lēmumu pieņēmējiem, kultūras politikas veidotājiem.

 

Artis Svece (filozofs)

Man patīk Loida Bicera retoriskās situācijas jēdziens – retors ar vārdiem cenšas atrisināt kādu problēmu, bet, lai to izdarītu, ir jāatrod īstie vārdi, kas auditorijai liek rīkoties vai mainīties, savukārt, lai tas notiku, ir jāsaprot auditorija un situācija, kurā gan retors, gan auditorija atrodas. Novēlu Creative Museum spēt formulēt mūsdienīgas problēmas, izprast auditoriju un atrast īstos vārdus.

Creative Museum, manuprāt, ir būtisks kā pārmaiņu katalizators. Bet es arī novērtēju entuziasmu. Ir lietas, ko var radīt mākslīgi, bet, lai uzturētu tās ilgtermiņā, nepieciešama patiesa interese un aizrautība.


Ieva Zībārte (arhitekte, publiciste)

Creative Museum novēlu turpināt iesākto, pārvarēt sarežģījumus, ja tādi rodas, un paplašināt darbību. Ceru, ka Creative Museum domubiedru grupā iesaistīsies vēl vairāk speciālistu.

Man Creative Museum ir primārais medijs par notiekošo muzejos Latvijā un labās prakses piemēriem citur. No pieredzes varu ieteikt Creative Museum pakalpojumu izstāžu novērtēšanā. Izstāžu projektus var novērtēt arī paši rīkotāji, analizējot apmeklētāju statistiku, budžetu, programmu, sasniegtos rezultātus, taču nevajadzētu izvairīties arī no analītiska skata no malas – tas ir noderīgs vājo risinājumu un nepamanīto problēmu izķeršanai un novēršanai nākamajos projektos.

 

Uldis Zariņš (Kultūras ministrijas Valsts sekretāres vietnieks Kultūrpolitikas jautājumos)

Novēlu saglabāt ideālismu un neatlaidību, rosinot diskusijas par muzeju nozares attīstību, kas iziet ārpus iespējamības kategorijām un pievērš skatu horizontam.

Creative Museum Kultūras ministrijai un man personīgi ir nozīmīgs sadarbības partneris muzeju nozarē, kas neļauj atslābt, nemitīgi apšaubot un izaicinot pastāvošo lietu kārtību, un stimulējot domāšanu “ārpus kastes”.

 

Artis Ērglis (izdevējs)

Creative Museum

Kas ceļ, ne veļ.

Kas garaini vāra.
Kam nav no svara,
Ko citi domā.
                      Tas dara.


Kas sijā, ne maļ.    
 
Kas migušos baksta.
Kam darbs nav nasta,
Ko nevar celt.
                      Tas raksta.


Kas urda, ne spiež.  
              
Kas apvārsni taisnu tur.
Kam jāredz pat tur,
Ko neskata acs.
                    Lai nenokurn!

 

Sveicam Starptautiskajā Muzeju dienā! 

Creative Museum

Domnīca  | Think Tank