Līga Lindenbauma. Pakalpojuma safari tūrisma paradīzē

Šobrīd maģistra studiju programmā “Pakalpojuma dizaina stratēģijas un inovācijas” izstrādāju nobeiguma darbu. Strādāju ar Rundāles pili un veidoju tai stratēģisko pakalpojuma dizaina plānu, kā arī īpaši Rundālei radītu un tās komandai un vajadzībām pielāgotu praktiski izmantojumu rīku komplektu kā palīgu jaunu pakalpojumu radīšanā. Tādēļ šķiet aizraujoši iepazīt citu valstu pieredzi kultūrvēstures objektu un piļu apsaimniekošanā. Kā citviet Eiropā tiek organizēta apmeklētāju uzņemšana līdzīgos objektos un kāds pakalpojumu klāsts tiek piedāvāts?

Maija beigās ceļoju pa Čehijas rietumu apgabalu, Pilzenes reģionu. Čehijā ir bagātīgs kultūras mantojuma objektu klāsts, tostarp dažādu laikmetu pilis dažādās saglabātības pakāpēs. Ceļojuma mērķis bija iepazīt Pilzenes reģionu un Bohēmijas kalnu kultūras mantojuma vietas ar uzsvaru uz trim lielajām reģiona viduslaiku pilīm – KašperkuVelhartici un Rabi. Pilzenes reģions sevi piesaka kā tūrisma paradīzi, kas ir tā plaši izmantotais atpazīstamības sauklis (līdzīgi kā mūsu pašu nesen radītais “Misija – Latvija”). Izlēmu paturēt prātā pakalpojuma safari[1] pamatideju – ar atvērtu prātu piedzīvot pētāmo pakalpojumu un fiksēt būtisko, lai pēc tam novērojumus varētu izmantot savā darbā ar Rundāli.

 

Piecas jomas labam tūrismam

Lai raksturotu labu tūrisma piedāvājumu, tiek pievērsta uzmanība piecām jomām jeb “5A”. Angliski tās ir attractionaccessibilityaccommodationamenities un activities jeb pievilcība, pieejamība, naktsmītnes, ērtības un aktivitātes. Paceļojot pa Pilzeni, jāatzīst, ka visas šīs jomas tiešām tiek pildītas.

Pirmkārt – pievilcība jeb viss tas, kas vietu padara interesentu, lai to vispār apmeklētu. Pilzenē tā ir bagātā kultūrvēsture, apskates un izklaides objekti – pilsētu vēsturiskie centri, pilis un baznīcas. Netrūkst saistošas dabas vides – kalnu, mežu un upju –, kur izvērst visa veida aktīvo atpūtu – doties pastaigās un velobraucienos vai pat laivot. Ir arī dažādas izklaides un rekreācijas atpūtas iespējas, piemēram, vietējo mazo uzņēmumu vai spa apmeklējumi. Nevar aizmirst Pilzenes alu, kas pilsētā tiek ražots kopš 14. gadsimta un ir viena no pilsētas un reģiona atpazīstamības zīmēm.

Reģiona pieejamību nodrošina labā infrastruktūra. Pilzenes pilsēta atrodas 90 kilometrus no galvaspilsētas Prāgas un ir viegli sasniedzama ar publisko transportu. Ceļojums dziļāk reģionā, tostarp minēto trīs piļu apskate Bohēmijas kalnos, gan vispilnvērtīgāk izbaudāms, braucot ar auto (lai gan sabiedriskais transports ir pieejams arī tur). Mazie kalnu celiņi ir asfaltēti, un, ja ir vēlme nodarboties ar velotūrismu, ir sakārtots un marķēts veloceļu tīkls. Pie pieejamības tiek pieskaitīta arī digitālā pieejamība, un jāsaka, ka, meklējot informāciju par reģiona objektiem, visiem atradu vai nu atsevišķas mājaslapas, vai sadaļas reģiona tūrisma informācijas lapās (ieskaitot informāciju angļu valodā).

Naktsmītņu iespējas reģionā ir pieejamas, izejot no vēlmēm un iespējām. Pat kalnu ciematā Kašperske Hori (Kašperské Hory), kurš izmēru ziņā līdzinās mūsu pašu Sabilei, var atrast viesnīcu ar baseinu ar skatu uz pilsētas baznīcas smaili. Ekonomiskākiem ceļojumiem pieejamas arī lētākas pansijas un kempingi. Arī pārējās ērtības, tādas kā dažāda veida un līmeņa kafejnīcas, veikali un publiskās tualetes, ir nodrošinātas un galvassāpes nerada.

Visbeidzot – aktivitātes, kuras jau nedaudz iezīmēju pie reģiona pievilcības. Aktivitāšu dažādība ļauj reģiona pieredzi plānot atbilstoši vēlmēm un iespējām. Pilzene kā reģiona centrs piedāvā plašu kultūrvēsturisko objektu klāstu, kolorītas kafejnīcas un krogus, kā arī iespēju apmeklēt joprojām strādājošo “Pilsner Urquell” alus rūpnīcu. Dziļāk reģionā var baudīt majestātiskas pilis kalnu virsotnēs un mīlīgus ciematus nogāzēs un doties pastaigās vai velobraucienos no viena kalnu ciemata uz otru. Visām šīm aktivitātēm ir pielāgota infrastruktūra jau iepriekš minētajos punktos. 

 

Trīs viduslaiku pilis tūrisma paradīzē

Minētās trīs pilis (Kašperka, Velhartice un Rabi) organiski iekļaujas Pilzenes kā tūristu paradīzes ambiciozajā sauklī, un to apskate pilnībā sasaucas ar iepriekš uzskaitītajiem pieciem punktiem. Tās ne tikai veido būtisku daļu no Bohēmijas kalnu kultūrvēstures mantojuma un ir populāri tūrisma objekti, bet tajās tiek īstenoti arī laba tūrisma pamatprincipi.

Pievilcība. Visas trīs pilis laika gaitā ir bijušas pamestas, pakļautas iznīcībai un sāktas pētīt, restaurēt un rekonstruēt tikai 20. gadsimta otrajā pusē. Kašperka un Rabi līdz mūsdienām saglabājušās kā drupas, kuras šobrīd piemērotas apskatei kā vērienīgas kultūrvēstures liecības. Bet tas nav liedzis rast telpas kaut nelielām, tomēr vēsturi atklājošām ekspozīcijām un drupas pasniegt kā lielu dārgumu. Rabi tiek pozicionēta kā lielākās viduslaiku pils drupas reģionā, bet Kašperka – kā visaugstāk kalnos bāzētā karaliskā rezidence (pili 14. gadsimta vidū uzcēlis Svētās Romas impērijas ķeizars un Bohēmijas karalis Kārlis IV). Velhartices pils renesanses laika dzīvojamais korpuss ir saglabājies vislabāk un ļauj tajā rekonstruēt iekštelpu apdari, piemēram, grafiskus sienu gleznojumus, un ar piemeklētiem interjera priekšmetiem uzburt ainu par dzīvi agrākos laikmetos.

Pieejamība. Pilis atrodas netālu cita no citas (ap 20 kilometriem), ir ērti sasniedzamas un kartē veido tādu kā trīsstūri. Piļu uzturētāji ir atšķirīgi – Kašperka ir vietējās pašvaldības pārziņā, bet Velhartici un Rabi pārrauga Nacionālā mantojuma institūts (Národní památkový ústav), tādēļ tām nav pieejamas vienotas biļetes visu piļu apskatei kā vienotam produktam. Tomēr tūrisma operatori tās mēdz “pārdot” kā kopumu, un arī pašas pilis savstarpēji sadarbojas un popularizē netālu esošās līdzinieces.

Domājot par digitālo pieejamību, visām pilīm ir mājaslapas ar reprezentatīvām bildēm un ērtu pieejamo pakalpojumu atspoguļojumu (tostarp sadaļa ar citiem apskates objektiem tuvākajā reģionā – pārējām pilīm). Jāatzīmē, ka Nacionālā mantojuma institūta pārraudzībā esošo Velhartices un Rabi piļu mājaslapas ir veidotas pēc vienotiem dizaina principiem. Paša institūta mājaslapā ir atrodama arī informācija par visām tā pārziņā esošajām pilīm un kultūras objektiem, ļaujot ērti plānot apmeklējumu ne tikai Pilzenes reģionā, bet visā Čehijā.

Lai gan pilīs (atkarībā no telpu iespējām) ir ekspozīcijas un izstādes, tās netiek pārvaldītas kā muzeji. Sarunās ar Velhartices pils pārstāvi uzzinu, ka objekta kultūrvēsturiskais statuss, kas nav muzejs, ļauj darbiniekiem strādāt brīvāk un neuzliek pienākumu veltīt resursus krājuma uzturēšanai. Tajā pašā laikā tas nenozīmē, ka pils darbinieki nenodarbojas ar pētniecību un vēstures popularizēšanu. Tieši otrādi – šī ir viena no svarīgākajām pils un tās darbinieku funkcijām. Pili ir pārvaldījušas dažādas aristokrātu dzimtas, un tā ir piedzīvojusi gan 15. gadsimta sākuma husītu karus, gan 17. gadsimta Trīsdesmitgadu karu. Dažādie vēstures notikumi, ko pils ir piedzīvojusi, ir labs fons, lai par to stāstītu ar pilī notikušo norišu atspoguļojumu.

Visu piļu āra teritorijas ir apskatāmas bez maksas. Tomēr iekštelpas ir aplūkojamas tikai gidu vadītās ekskursijās. Vasarās tūres notiek reizi stundā, un ārzemju apmeklētāji ekskursijas var pieteikt iepriekš vai pievienoties citām grupām. Šis ir arī veids, kā par pilīm, no kuru autentiskās substances ir saglabājušās vien sienas un mūri, veidot stāstus un iepūst tajās dzīvības elpu.

Naktsmītnes. Kā jau minēju iepriekš, pat Bohēmijas kalnu ciematos ir atrodamas dažāda veida un līmeņa naktsmītnes. Kašperske Hori, kurā pārsteidza viesnīca ar baseinu un kurā bija iespēja izvēlēties arī dažādas spa procedūras, atrodas patīkamas pastaigas attālumā no Kašperkas pils. Pārējās pilis atrodas līdzīgu ciematu ieskāvumā.

Ērtības. Visas pilis ir labiekārtotas un labi uzturētas. Visās pieejamas ja ne kafejnīcas (Velhartices pils teritorijā ir laba pilsētas līmeņa kafejnīca ar atrašanās vietai nepārspīlētām cenām), tad vismaz vienkāršas uzkodas un dzērieni, ko pārdod biļešu kasieri. Suvenīri, pat ja nav daudz, ir vienkārši un jauki. Īpaša pievienotā vērtība visām pilīm ir skatu platformas torņos ar skatiem uz apkārtni un tuvējiem ciematiem. Vien jāatzīst, ka cilvēkiem ar kustību traucējumiem viduslaiku piļu arhitektūra un daudzās kāpnes ir būtisks šķērslis to apskatei.

Aktivitātes. Tā kā lielākoties pilis apskata vietējie čehu tūristi, daudz tiek domāts par atkārtotiem apmeklējumiem. Jau minēju, ka piļu ārtelpas pieejamas bez maksas, bet iekštelpu apskate iespējama vien gidu vadītās ekskursijās. Šīs izvēles iespējas ļauj apmeklētājam izvēlēties sev vēlamāko apmeklējuma formu. Ekskursijas piedāvā atšķirīgus piļu iepazīšanas veidus, kas arī veicina apmeklētāju atgriešanos. Regulāri tiek veidotas mainīgas izstādes un dažādi pasākumi. Kašperkas pilī katru gadu vasarā notiek metālmūzikas festivāls, bet Ziemassvētku nedēļā pils ir atvērta svētku noskaņām. Te tiek veidoti arī tuvējā ciemata iedzīvotāju stāstu vakari un Spoku stāstu nakts ar teatrāliem elementiem un gaismu un skaņu efektiem bērnu auditorijai (esot bijis tik efektīgi, ka pat dažs labs vecāks esot nobijies). Par ģimenēm ar bērniem īpaši ir domāts Velhartices pilī. Te mazajiem apmeklētājiem izveidoti taktili, vēsturi skaidrojoši priekšmeti un pielāgota ekskursija Baltās dāmas pavadībā, un bērnu grupām iespējams iesaistīties dārgumu meklēšanas spēlē.

Pilzenes reģionā pavadīju četras intensīvas dienas, paralēli pilīm apskatot arī citus objektus (tas aprakstīts ceļojumiem veltītā blogā “Ceļojumu piezīmes”. Tūrisma paradīze ir ambiciozs sauklis. Tomēr Pilzenes reģions spēj to nest godam, saukli iemiesojot tēlā, kas tiešām strādā.

 

Pateicība par iesaisti raksta tapšanā Pilzenes tūrisma aģentūrai Pilsen TourismPilzenes reģionam un Čehijas tūrisma aģentūrai Czechtourism.

 

Foto: Līga Lindenbauma



[1] Pakalpojuma safari (sk.: service safari) pakalpojumu dizainā ir viena no vienkāršākajām metodēm, ko izmantot darbā ar pakalpojuma izpēti. Pētnieks apbruņojas ar atvērtu prātu, fotoaparātu un pierakstu blociņu un dodas kā parasts apmeklētājs/klients izmēģināt pētāmo pakalpojumu uz savas ādas. Šo pašu pieeju var izmantot, arī pētot citu pakalpojumus, lai iepazītu atšķirīgas pieejas līdzīgās situācijās un nepieciešamības gadījumā iedvesmotos no veiksmīgiem piemēriem. Vai, tieši otrādi, saprastu, kā labāk nedarīt.

Līga Lindenbauma
Izstāžu un kultūras notikumu kuratore, pakalpojuma dizainere