Pauls Bankovskis. Muzejs mājās

Laiks, kad sērgas dēļ ļaudis tiek mudināti nedrūzmēties, ir pamatīgi ietekmējis arī muzeju dzīvi. Neies taču muzejos laist tikai pa diviem apmeklētājiem reizē un uzmanīt, lai viņi viens no otra ievērotu divu metru distanci. Taču šim notikumam, kā nesen rakstīja Inga Surgunte, var būt arī pozitīvs iespaids. Muzeji jau gadiem taustījušies digitalizācijas virzienā un lauzījuši galvu, kā nokļūt tuvāk publikai. Nu pienācis laiks “kaujas treniņiem”, jo kur nu vēl tuvāk var publikai piekļūt kā potenciālo apmeklētāju mājās – par attālinātiem šos muzejus var nodēvēt vien nosacīti. Te būs neliela izlase ar muzejiem, uz kuriem var “aiziet” no savas guļamistabas vai virtuves. 

 

MoMA Izstāžu vēsture

Šis patiesi ir ambiciozs projekts, jo tā veidotāji iecerējuši padarīt digitāli pieejamu pilnīgi visu MoMA izstāžu vēsturi, sākot no muzeja dibināšanas 1929. gadā līdz mūsdienām. Par katru no izstādēm tiek publicēta informācija, kas nu saglabājusies – afišas, katalogi, fotogrāfijas, recenzentu atsauksmes u. tml. Nojaušams, ka arhīvs vēl ir tapšanas stadijā, daudzas ailītes ir tukšas, taču šo trūkumu var izmantot arī kā savdabīgu minēšanas spēli. Klikšķināt uz izstādēm un gaidīt, vai tur kas būs vai nebūs.

 

Tasmānijas Jaunās un vecās mākslas muzejs

Arī azartspēļu bagātnieka un ekscentriķa Deivida Volša (David Walsh, saukta par “Tasmānijas velnu”) uzceltais ekstravagantais muzejs šobrīd ir slēgts, taču tas netraucē pētīt muzeja interneta vietnē ievietoto informāciju – kaut vai palasīt Volša sievas, Amerikāņu mākslinieces Kiršas Kešelas (Kirsha Kaechele), blogu vai sekot mākslinieka Vima Delvo (Wim Delvoye) mākslas darba “Tims” tiešraidēm, kas turpinās arī šajos apstākļos, kad apmeklētāju muzejā nav. 

 

Vatikāna muzeji

Bija laiki, kad karu un slimību laikā ļaudis drošību un patvērumu meklēja dievnamos. Arī tagad pastāv tāda iespēja – dodoties kādā no virtuālajām ekskursijām daudzajos Vatikāna muzejos. Varbūt pat, ka tas ir krietni vien ērtāk, nekā būtu bijis doties uz pašu Vatikānu. Muzeju ir daudz, mākslas darbu un priekšmetu arī, un drīz vien var iestāties muzeju nogurums. Bet šādi tu vari paskatīties vispirms kaut ko vienu, citu dienu citu. Turklāt pāvesti, kā zināms, ir modē – sākot ar populāro TV seriālu ar Džūdu Lovu (Jude Law) un Džonu Malkoviču (John Malkovich) un beidzot ar Alvja Hermaņa “Balto helikopteru”.

 

Muzeju skati

Kā daļa no projekta Street View, ir tapis šis muzeju skatu pasākums. Street View – kā viss, ko dara Google, – ir ar grandiozuma pieskaņu. Street View projektā ar īpaši aprīkotiem auto Google darbinieki apņēmīgi dokumentē pasaules šosejas, ceļus un reizēm pat takas. Muzeju skatos, izmantojot līdzīgu tehnoloģiju, apkopoti 3472 panorāmas 360 grādu režīmā aplūkojami skati no pasaules malu malām. Nez kāpēc šķiet, ka visvairāk panorāmu ir no Indijas, lai gan netrūkst arī ASV, Francijas, Nīderlandes un citu valstu muzeju un kultūras pieminekļu. 

 

Frīdas Kālo muzejs

Ja var runāt par rūpīgāk un pārdomātāk veidotajiem muzejiem, kas veltīti ievērojamu cilvēku dzīvei, gleznotājas Frīdas Kālo (Frida Kahlo) muzejs viņas Zilajā mājā Koiokanā ir viens no tādiem. Ideja nav sarežģīta, bet izpildījums lielisks. Muzeja vietnē ievietota interaktīva karte ar mājas un dārza plānu. Uz katru no kartē norādītajām telpām ir iespējams klikšķināt un tūdaļ pat tajā “iekļūt”. Klātbūtnes efekts varbūt ir pat vēl lielāks nekā tehniski daudz sarežģītāk risinātās muzeju vietnēs.

 

Luiziānas laikmetīgās mākslas muzejs

Viens no maniem mīļākajiem muzejiem ir Luiziānas laikmetīgās mākslas muzejs netālu no Kopenhāgenas. Esmu tajā bijis vairākkārt un allaž apbrīnojis muzeja arhitektūru – liellogu ēkas, kas it kā apvijas apkārt meža kokiem un tad skatītāju aizvada līdz jūras krastā esošam restorānam. Protams, arī šis muzejs patlaban ir slēgts, taču mājās sēdošie sevi var izklaidēt ar Luiziānas video kanālā publicētajiem video sižetiem – to ir vairāk nekā 750. Sižetos tiek intervēti ne vien vizuālo mākslu pārstāvji, bet arī rakstnieki un dažādu citu jomu izcilnieki: Marina Abramoviča (Marina Abramović) un Ulejs (Ulay), Pols Osters (Paul Auster), Karls Ūve Kneusgors, Lorija Andersone (Laurie Anderson), Mišels Velbeks (Michel Houellebecq) un citi. Lai muzeja lapā nebūtu lieki jāmeklē, te ir videokanāla saite: https://channel.louisiana.dk.

 

Luvra

Lai gan arī Luvra ir slēgta un pie pagalmā esošās stikla piramīdas mīņājas samulsuši tūristi, internetā ir pieejamas 16 virtuālas ekskursijas, kurās bez citu tūristu klātbūtnes un drūzmēšanās var iepazīt gan senās Ēģiptes artefaktus, gan tādu glezniecības klasiķu kā Ežēna Delakruā (Eugène Delacroix), Tintoreto (Tintoretto) un Rembranta (Rembrandt) darbus un to tapšanas vēsturi. Citstarp var uzzināt arī pašas ēkas vēsturi, jo, domājams, nebūs daudz tādu, kuri zinās, ka sākotnēji – 1190. gadā – šajā vietā pēc karaļa Filipa Augusta (Philippe Auguste) norādījuma ticis uzcelts cietoksnis ar mērķi Parīzes pilsētu pasargāt no ienaidnieku uzbrukumiem, kas varējuši sākties no Sēnas pretējā krasta. 

Karalis nespēja paredzēt, ka ienaidnieks uzbruks no pavisam citas puses un izrādīsies neredzams.

 

Attēlā ekrānšāviņš louisiana.dk 

Pauls Bankovskis

Rakstnieks un publicists, vairāku romānu un stāstu krājumu autors