Raivja Sīmansona muzeju nozares TOP 3 2016. gadā

Gada notikums nr. 1

Latvijas muzeju industrija – Prepare for take-off

Atskatoties uz pērn paveikto, jau visai pamatoti varam par tādu runāt, pat ja tās spēlētāji – celmlauži un jaunpienācēji – vēl visai kautrīgi sev piemēro šo uzvalciņu un aprod ar jēdzienu “ražošana” muzeja produktu radīšanas sakarā.

Domnīcas pretenzija uz to, ka, līdzīgi arhitektūrai, arī muzeju telpiskā iekārtojuma publiski atrādāmajam veikumam ir piemērojami objektīvi kvalitātes vērtēšanas kritēriji (nejaukt ar sentimentu pret in house low key šarmu un mākslas subjektīvo iedarbi uz indivīdu!) mūsu attīstības ekonomikā citkārt var robežoties ar nekaunību, tomēr to apzināti kultivējam, lai uzturētu tonusu.

Var patikt “Fridrihsona vitrīnas” Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, un tas pat simpatizē, tikmēr tam nav nekāda sakara ar saimniecisko nepieciešamību – viesmīlības bizness, kultūras un radošās ekonomikas no nostaļģijas vien nepārtiek, bet no tirgus prasībām atbilstoša piedāvājuma. Tieši tāpēc – bravo ražotājiem par muzeju kapitālprojektu veiksmīgu realizāciju, analogajiem un digitālajiem produktiem un visu cieņu grāmatniecības nozarei ar “Neputnu” galvgalī par izstāžu un kolekciju katalogiem, kas uzliek kvalitātes latiņu, uz kuru ekspogrāfiski telpiskā izpildījuma jomā vēl tikai tiekties.

 

Gada notikums nr. 2

Latvijas lielo muzeju pētnieciskais darbs – Love, love me do!

Tas attiecas vienlīdz uz individuālo pētnieku, kuri vēl tikai aizstāvējuši vai jau publicējuši savas disertācijas un pētījumus grāmatu un rakstu formātā, un kolektīvā darba rezultātiem – izstāžu katalogiem un kolekciju aprakstiem. Īpaši vēlos izcelt Latvijas Nacionālā vēstures muzeja lieliskos izdevumus, kas sniedz priekšnojautu, ko varam sagaidīt, muzejam atgriežoties Rīgas pilī. Lasot šos darbus nerodas ne mazākās šaubas par muzeja intelektuālo kapacitāti, kura pie adekvātas materiāli tehniskās bāzes un atvērtības sadarbībām nevar neuzplaukt. Pirmklasīga akadēmiskā kvalitāte un uztveres ziņā pieejami populārās vēstures produkti viens otru neizslēdz, ja tas vēl būtu kāds jaunums.

 

Gada notikums nr. 3

Latvijas mazo muzeju aktīvisms – And the walls came tumbling down 

Desants, kā likums, ir mazs un dinamisks, tāpēc nav jābrīnās, ka tie ir mazie privātie muzeji, kuri Latvijas muzeju ainavā mērķtiecīgi turpina ieviest citviet brīvajā pasaulē zināmu, bet pie mums līdz šim netipisku sociālā aktīvisma šķautni. Ne kvalitatīvās salīdzināšanas pēc, bet ievērojot, ka smagsvariem pamatoti piemīt savs – ieturēta respektabluma prasības diktēts –, kamēr jaunajām iniciatīvām savs – pašapliecināšanās un neslāpētas iekšējās motivācijas noteikts – rīcības modelis, manuprāt, pērn tie ir lieliski papildinājuši viens otru. Pat tik labi, ka būtu varējuši pamāt viens otram no Brīvības pieminekļa un Saktas mājas, kur vieni gāja uz “barikādēm” par iekļaujošas politiskās nācijas utopisko vīziju ar veselu vēsturisko atmiņu, otri – rūpīgi plānoja tautas ģenēzes eposu uz valsts simtgades svētkiem.

 

Attēls: lookingtothesky.com

Raivis Sīmansons

Muzeologs PhD, Žaņa Lipkes memoriāla kurators | PhD in Museum Studies, Curator Žanis Lipke Memorial