Sanita Kossoviča no Memoriālo muzeju apvienības par Tadenavas ekspozīcijas veidošanu

Kāpēc svarīgi sadarboties ar radošajām industrijām?

Uz šo jautājumu gribētos atbildēt ar pretjautājumu – kā var nesadarboties? Mums, Raiņa un Aspazijas muzejā, ir muzeologi, vēsturnieki, filologi – savas jomas profesionāļi, kuru atbildība ir izveidot saturu ekspozīcijai. Šajā posmā mēs paši esam daļa no radošās industrijas. Tadenavā mēs piesaistījām dzejnieci Inesi Zanderi, lai iegūtu ekspozīcijas saturam vēl vienu dimensiju – poētismu. Mums kā muzejam bija izstrādāts satura koncepts, bet tam ir jāpiemeklē īstā forma, izteiksmes līdzekļi un IR JĀRADA EKSPOZĪCIJA. Te mēs nevaram bez radošajām industrijām, mūsu komandai pievienojās Holgers un Ingūna Eleri ar savu plašo komandu dizaina birojā H2E. Mēs izstāstījām savas ieceres, Holgers ar Ingūnu tās ieinteresēti uzklausīja, tad kā revolucionāri nāca klajā ar savu piedāvājumu. Tas ir tas, ko mēs sagaidām no radošajām industrijām – radošu, laikmetīgu, estētisku un jēgpilnu piedāvājumu, kas ir sazobē ar muzeja izstrādāto saturisko koncepciju.

Kas ir pievienotā vērtība?

No muzeja ieceres, kas palika nemainīta, piesaistot H2E, palika pats svarīgākais uzstādījums – radīt muzeju ģimenēm ar bērniem, radīt tādu vidi, kur bērns ir gaidīts, kur viņš var darboties, būt brīvs un kur rotaļīgā veidā viņš iepazīst Raini bērnībā.

H2E radīja pievienoto vērtību – Holgera Elera ideja bija tā, ka apmeklētājam ir tīri fiziski jāpaņem rokā šī mazā koka bumbiņa un ar to ir jāiziet cauri visai ekspozīcijai, tā ir jāizspēlē visās telpās. Šī bumbiņa kļuva par atslēgu, kas atslēdza saturu un jaunatklāsmes prieku apmeklētājā. Bumbiņa kļuva par pievienoto vērtību, un tālāk jau visa radošā komanda kopā strādāja, lai liktu bumbiņai jēgpilni, ne pašmērķīgi ripot cauri ekspozīcijai.

Izaicinājumi

Šī ekspozīcija no apmeklētāja prasa iesaisti; izaicinājums ir tajā, lai apmeklētājs nepaliek kūtri malā. Izaicinājums ir lielas ekskursiju grupas. Izaicinājums ir dažādām mērķauditorijām izveidot darba lapas, kas ļauj dažādos līmeņos iepazīt saturu. Ilgtspējīgums. Vēl ir ļoti daudz izaicinājumu, bet ikvienam no tiem ir risinājumi.

Fotogrāfiju autors: Kristaps Runcis, Memoriālo muzeju apvienība