Ineta Zelča Sīmansone. Ebreju Rēzekne

2004. gadā Rēzeknes Zaļā sinagoga – senākā koka sinagoga Baltijā un viena no nedaudzajām nepārveidotajām sinagogām Eiropā – tika iekļauta 100 apdraudētāko Latvijas kultūras pieminekļu sarakstā.

Piesaistot Eiropas ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” līdzekļus, Rēzeknes dome īstenoja sinagogas atjaunošanas darbus.

Kopš 2016. gada janvāra agrākais dievnams darbojas kā pilsētas koka arhitektūras restaurācijas centrs ar ekspozīciju par ebreju kultūras mantojumu Rēzeknē.

Domnīca Creative Museum šajā sinagogas atjaunošanas procesā izstrādāja ekspozīcijas satura koncepciju un koordinēja ekspozīcijas satura izstrādi. Strādājot pie ekspozīcijas materiālu atlases, tika secināts, ka Rēzeknes ebreju vēsture līdz šim nav bijusi sistēmiski pētīta: pieejamo avotu aina Latvijā ir fragmentāra, bet sekundārās literatūras klāsts nepietiekams.

Turpinot ekspozīcijas satura koncepta izstrādi, kas atspoguļo iespējami plašu pieejamo rakstisko, materiālo un galvenokārt mutvārdu materiālu par Rēzeknes pilsētas vaibstus būtiski ietekmējušās – ebreju kopienas vēsturi, tradīcijām, un sadzīvi, sekoja nopietni akadēmiski pētījumi un padziļināts izpētes darbs Latvijas un citvalstu arhīvos, veidojot iespējami plašu vēstures kopainu.

2016.gada 18.martā, klātesot Rēzeknes Ebreju kopienai, Izraēlas vēstniecei Latvijā, pētniekiem un vietējai sabiedrībai, Rēzeknē notika zinātniska konference “Ebreju Rēzekne”.

Pašlaik top rakstu krājums “Ebreju Rēzekne” – akadēmiski pētījumi par ebreju vēstures aspektiem Latgalē. Rakstu krājums tiks papildināts arī ar Rēzeknes Zaļās sinagogas atdzimšanas stāstu – no restaurācijas, dizaina un satura koncepciju viedokļa.

Ilgtermiņā vērsta stratēģiska pētniecības darba mērķi:

- Izveidota iespējami plaša Latgales vēstures kopaina ar ebreju kopienas pienesuma adekvātu atspoguļojumu;

- Aktualizēta daudznacionālās un multikulturālās Rēzeknes vēsture tolerantā mūsdienu sabiedrībā;

- Stiprinātas starptautiskās diplomātijas saites ar Izraēlas valsti un ebreju diasporu pasaulē;

- Kāpināta Rēzeknes un Latgales atpazīstamība, iekļaujot Rēzeknes Zaļo sinagogu strauji augošajā ebreju tēmas tūrisma piedāvājumā reģionā līdztekus Marka Rotko Mākslas centram Daugavpilī un Ludzas restaurētajai koka sinagogai.

 

Pētījumu atbalsta: Fridriha Eberta fonds, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rēzeknes pilsētas dome.

Pētījumu koordinē: domnīca Creative Museum

Ineta Zelča Sīmansone

Domnīcas Creative Museum vadītāja | Creative Museum Director